Ogólne

« Powrót
Jesteś tutaj: Malejka. Kotły i Obróbka metali > Praktyczne porady > Ogólne > Wybieramy typ kotła

Wybieramy typ kotła

Wybierając najbardziej optymalne dla nas źródło ogrzewania należy wziąć pod uwagę kilka różnych aspektów, takich jak:

  • dostępność paliwa,
  • możliwość obsługi bieżącej,
  • oczekiwany komfort użytkowania.

Jeśli mamy możliwość zaopatrywania się w węgiel typu eko-groszek, możemy brać pod uwagę kocioł retortowy, na przykład EKO-plus z naszej oferty. Jeśli jednak w naszej okolicy ten typ węgla jest trudno dostępny, warto się zastanowić nad zakupem kotła, w którym można spalać zarówno węgiel różnych sortymentów, jak i drewno opałowe. Przykładem tego typu rozwiązań są kotły komorowe z ręcznym załadunkiem paliwa – typu WAMET.

Możliwości bieżącej obsługi w cyklu kilkugodzinnym pozwala nam na zakup kotła z załadunkiem ręcznym – typ WAMET. W przypadku braku czasu (lub ochoty) na stałe załadowywanie paliwa, warto zakupić kocioł z zasobnikiem załadowywanym raz na kilka dni, wyposażony w system automatycznego dozowania paliwa – typ EKO-plus.

No i chyba najważniejsze kryterium. Nasz komfort i wygoda.

Kotły z automatycznym dozowaniem paliwa EKO-plus wyposażone są w sterowniki elektroniczne, które po zaprogramowaniu sterują pracą urządzenia bez naszego uczestnictwa i można pozwolić sobie na odwiedzanie kotłowni raz na kilka dni. Sterownik elektroniczny pozwala precyzyjnie regulować temperaturę kotła, z dokładnością do 1 0C, oraz na ustalenie innej niż w obiegu grzewczym, temperatury dla ciepłej wody użytkowej.

Aby podnieść komfort użytkowania kotłów komorowych z ręcznym załadunkiem – WAMET, można je wyposażyć w mechaniczny miarkownik ciągu – co pozwoli nam na automatyczne regulowanie temperaturą kotła w okresie gdy będzie on zasilony paliwem. Dokładność regulacji wynosi jednak w tym przypadku jedynie +/- 5 0C.

Jak widać, więcej przemawia za wyborem kotła z automatycznym podawaniem paliwa i możliwością precyzyjnej regulacji, ale wybór zawsze należy do KLIENTA…