O firmie

« Powrót
Jesteś tutaj: Malejka. Kotły i Obróbka metali > O firmie > Historia firmy

Historia firmy

Firma Malejka Spółka Jawna dziś to przedsiębiorstwo z branży obróbki metali prowadzące działalność produkcyjną pod marką własną „Malejka”, jak również podwykonawca świadczący usługi produkcyjne dla światowych koncernów z branży energetycznej oraz przemysłu górniczego. Obecnie firma dysponuje obiektami produkcyjnym w Mysłowicach – Brzezince  o łącznej powierzchni przekraczającej 2 500 m2 i zatrudnia ponad 40 wykwalifikowanych pracowników.

Firma Malejka S.J. to również tradycja i wieloletnie doświadczenie. Swym początkiem sięga roku 1965, w którym to założyciel firmy, Józef Malejka rozpoczął działalność od warsztatu ślusarskiego, świadczącego usługi mieszkańcom Tychów i okolic. Komorowe kotły węglowe produkowane przez Józefa Malejkę dzięki swojej wysokiej jakości oraz komfortowi użytkowania szybko zdobyły uznanie klientów. W kolejnych latach następował stały rozwój firmy, zarówno pod względem jej wielkości, obsługiwanego rynku jak i oferowanego klientom asortymentu.

Rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz posiadane doświadczenie i duża praktyczna znajomość zagadnień branży kotlarsko-ślusarskiej umożliwiła wprowadzenie w 2000 roku do oferty sztandarowego produktu firmy – ekologicznego kotła z automatycznym podawaniem paliwa – EKO-plus.

Stale rosnące zapotrzebowanie rynku na nowoczesne urządzenia grzewcze zaczęło przekraczać możliwości produkcyjne Firmy MALEJKA prowadzonej już w tym czasie przez następcę Józefa Malejki – Waldemara Podkościelnego.
W 2003 roku została zawiązana spółka cywilna Firma MALEJKA s.c. z siedzibą w Mikołowie przy ul. Sosnowej pomiędzy Waldemarem Podkościelnym – właścicielem Firmy MALEJKA i Waldemarem Malejką – właścicielem firmy STALMAX. Połączenie sił, wiedzy i doświadczenia obu wspólników zaowocowało zwiększeniem możliwości  produkcyjnych oraz umocniło pozycję Firmy na rynku. Firma MALEJKA jako spółka cywilna była już nie tylko producentem kotłów, ale również dostawcą kompletnych układów nawęglania o mocach od 15 do 300 kW dla innych liczących się producentów kotłów.

Stale poprawiająca się sytuacja finansowa firmy pozwoliła w 2005 roku na zakup hali produkcyjnej o powierzchni 1200 m2 w Mysłowicach, gdzie po roku prowadzenia remontów Firma Malejka, przeniosła swoją siedzibę oraz całość produkcji. Powierzchnia produkcyjna w nowym obiekcie pozwoliła wówczas na uruchomienie własnej lakierni proszkowej. W niedługim czasie okazało się, że powierzchnia jaką dysponował zakład jest niewystarczająca z punktu widzenia planu rozwoju na koleje lata. Wynikiem tego już w roku 2007 zakupiona została kolejna hala produkcyjna o powierzchni 1000 m2 wyposażona w suwnicę. Dopiero wówczas firma mogła pozwolić sobie  na sukcesywną rozbudowę i unowocześnianie parku maszynowego. W pierwszej kolejności zakupiono nową hydrauliczną prasę krawędziową BAYKAL, wypalarkę plazmową OMNICUT oraz nowe urządzenia spawalnicze. Poczynione inwestycje pozwoliły nie tylko usprawnić proces produkcji kotłów i poprawić jakość ich wykonania, ale umożliwiły produkcję innych wyrobów metalowych oraz rozszerzyły zakres świadczonych usług.

W 2008 roku w ofercie Firmy Malejka pojawił się automatyczny i ekologiczny, miałowy kocioł tłokowy Eko-Maximus będący odpowiedzą na oczekiwania klientów poszukujących komfortowego źródła ciepła, bez konieczności uzależnienia się od „eko groszu” – paliwa, którego cena stale rosła.

W wyniku analizy wolumenu produkowanych wyrobów, zapadła decyzja o konieczności rozbudowy i unowocześnienia wydziału obróbki skrawaniem. W 2010 roku zakupiono tokarkę numeryczną, a w roku kolejnym pionowe centrum obróbcze. Pozyskane obrabiarki CNC zwiększyły wielokrotnie możliwości produkcyjne wydziału obróbki dysponującego do tej pory pięcioma tokarkami uniwersalnymi, frezarką poziomą oraz frezarką uniwersalną.

Obecnie Firma Malejka działa jako Spółka Jawna o stabilnej i ugruntowanej na rynku pozycji. Stały rozwój firmy od początku jej istnienia oraz posiadane doświadczenie pozwalają nam ustawicznie poszerzać ofertę produktów i usług  kierowaną do klientów indywidualnych jak i kontrahentów biznesowych.